1-Light Large Tapered Cylinder Curved LED Pendant (254|PNA-8814-18-WAVE-CROM-RIGID-LED1-700)
Shop This Collection
(No reviews yet) Write a Review
Finish: CHROME
Width: 10.50in
Height: 11.00in
Limited Quantity Available
X
AVAILABLE FOR PURCHASE:
YES
OPTION:
DAMP RATED
BULBS:
9 WATT LED:9 WATT LED:1
FAMILY:
PENDANTS
NUMBER OF BULBS:
1
CANOPY:
.75'' H X 5.25'' DIA.
DIAMETER:
10.5'' DIA. (SHADE)
LUMENS / LIGHT OUTPUT:
700
SHIP CARTON HEIGHT:
15''
SHIP CARTON LENGTH:
19
SHIP CARTON WIDTH:
19''
SHIP WEIGHT:
20
VENDOR SHIP METHOD:
FEDEX GROUND
ADA COMPLIANT:
NO
CATALOG:
2017 CHOICES MAIN CATALOG
COLLECTION:
PORCELINA COLLECTION
CORD OPTIONS:
BLACK CORD (BKCD) OR RIGID STEM KIT OPTION (RIGID)
DAMP RATED:
YES
DEDICATED LED LAMPING:
IMPRESSIONS:
PLEATS WAVES WATERFALL
ITEM OPTIONS 2:
DEDICATED LED ENGINE (120V) INCLUDED COLOR TEMPERATURE 3000K MINIMUM CRI 80 DIMMING IS COMPATIBLE WITH INCANDESCENT/TRIAC OR ELV DIMMERS
LEAD TIME:
APPX. 1 WEEK OR LESS
LED WATTAGE:
9W
NOTES 1:
NOTES 2:
ADDITIONAL RIGID STEM TUBE SETS ARE AVAILABLE FOR A MAXIMUM 96'' DROP OPTION
NOTES 3:
ALSO AVAILABLE WITH A BLACK CORD (BKCD) OPTION
OPTIONAL GU24 FLUORESCENT:
(1) 18W GU24 SELF BALLAST CFL MAX